Data publikacji: 2019-05-27

W dniach 17-18 maja 2019 r. w Auditorium Maximum Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyła się już po raz szesnasty konferencja z cyklu Akustyka w Audiologii i Foniatrii.

Wydarzenie to zorganizowane zostało, podobnie jak w latach poprzednich, przez Instytut Akustyki Wydziału Fizyki UAM oraz Katedrę i Klinikę Foniatrii i Audiologii naszego Uniwersytetu.

W konferencji wzięło udział ponad 130 uczestników. Mieli oni możliwość wysłuchania 27 wykładów oraz 4 prezentacji producentów aparatów słuchowych. Podczas otwarcia i zamknięcia konferencji, zarówno Prof. UAM dr hab. Ewa Skrodzka (UAM), jak i dr hab. Bożena Wiskirska-Woźnica oraz dr n. med. Michał Karlik (UMP) podkreślili szczególny charakter tego spotkania, które wpisało się w obchody 100-lecia utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego i związane z tym 100-lecie akademickich studiów medycznych w Poznaniu. Zwrócono uwagę na istotę kontynuowania współpracy zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i dydaktycznej, zwłaszcza w aspekcie pojawiających się głosów o możliwości utworzenia w przyszłości federacji uniwersyteckiej.

W kuluarach prowadzono wiele ciekawych dyskusji naukowych, które – miejmy nadzieję – zaowocują w przyszłości kolejnymi wspólnymi projektami badawczymi.

Podczas konferencji zaprezentowano także najnowszy podręcznik w tej dziedzinie, tj. „Zarys foniatrii klinicznej” pod redakcją profesorów Antoniego Pruszewicza oraz Andrzeja Obrębowskiego oraz przy współpracy redakcyjnej dr n. med. Michała Karlika. To w jego gestii było także komputerowe opracowanie zarówno składu oraz rycin. Książka ta wydana została przez Wydawnictwo Naukowego naszego Uniwersytetu po 27 latach od poprzedniego podręcznika „Foniatria Kliniczna” (PZWL 1992).