Data publikacji: 2023-05-04

Po raz 19. Miasto Poznań przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych.

Do konkursu mogły być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji Poznania jako silnego ośrodka naukowego. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 79 prac: 37 magisterskich i 42 prace doktorskie. W gronie nagrodzonych za prace doktorskie znaleźli się przedstawiciele naszego Uniwersytetu.

• Dr n. med. Maciej Sip za pracę pt. „Ocena możliwości wdrożenia procedury rozszerzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej – ECPR”. Praca doktorska dotyczy bardzo ważnego zagadnienia, zarówno z punktu widzenia poznawczego, jak i praktycznego, o niebagatelnym znaczeniu dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Poznania i okolic. Działanie poznańskiego modelu ECPR może istotnie wpłynąć na poprawę wskaźników przeżywalności mieszkańców po pozaszpitalnym i szpitalnym nagłym zatrzymaniu krążenia. Skutecznie działająca procedura ECPR w aglomeracji poznańskiej ma realną szansę stać się procedurą modelową w Polsce i stanowić wzór dla pozostałych ośrodków, w tym akademickich. Promotorzy: prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Perek, dr hab. n. med. Mateusz Puślecki.
  • Dr n. farm. Piotr Skalski za pracę pt. „Uwarunkowania i zakres produkcji Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa” w latach 1961-1998”. Rozprawa ma charakter pionierski, wpisując się w obszar dziejów gospodarczych Poznania wcześniej mało rozpoznany, jakim jest historia miejscowego przemysłu farmaceutycznego po II wojnie światowej. Praca, oparta o solidną podstawę źródłową (z wykorzystaniem trudno dostępnych źródeł archiwalnych) wypełnia lukę w wiedzy o jednym z największych poznańskich producentów i pracodawców, jakim były PZF „Polfa”, przez kilka dekad stanowiących jedną z ikon i dumę stolicy Wielkopolski. Rozprawa stanowi istotny wkład do historii tej gałęzi gospodarki. Promotorka prof. dr hab. Anita Magowska.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania 26 kwietnia 2023 r.

Wszystkim nagrodzonym i promotorom serdecznie gratulujemy!