Data publikacji: 2020-12-15

Od pięciu lat Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju trafia w ręce innowatorów, inwestorów, osób i organizacji, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Nagroda jest wyrazem uznania dla autorów innowacji technologicznych i społecznych, a także inwestycji podnoszących w sposób bezpośredni bądź pośredni standard życia.

Laureatami tegorocznej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Naukowiec przyszłości” zostali m. in. reprezentanci naszego Uniwersytetu:

• Prof. dr hab. Krzysztof Książek za realizację projektów pt. „Spontaniczne starzenie się komórek raka jajnika jako niedoceniana determinanta progresji nowotworu: badania na modelach in vitro i in vivo” oraz „Wpływ starzenia się mezotelium otrzewnowego na sprawność połączeń międzykomórkowych oraz indukcję przejścia epitelialno-mezenchymalnego komórek nowotworowych, w aspekcie identyfikacji nowego mechanizmu transmezotelialnej inwazyjności raka jajnika”.
  • Dr hab. Małgorzata Kujawska za realizację projektów pt. „Urolityna A jako metabolit elagotanin o potencjalnej aktywności neuroprotekcyjnej – poszukiwanie mechanizmów działania w modelu choroby Parkinsona” oraz „Autophagy enhancement – a new approach targeting the prion-like propagation of a-synuclein in Parkinson’s disease”.
  • Dr hab. Hanna Piotrowska-Kempisty za realizację projektów pt. „Ocena skuteczności przeciwnowotworowej DMU-214 (3’-hydroksy-3,4.5,4’-tetrametoksystylbenu) w spersonalizowanej terapii jajnika” oraz „Działanie przeciwnowotworowe metabolitów metylowego analogu resweratrolu DMU-212”.
  • Dr Paulina Skupin-Mrugalska za realizację projektów pt. „Liposomalne systemy typu „theranostic” wykorzystywane w obrazowaniu magnetycznorezonansowymi terapii fotodynamicznej”, „Phospholipids as excipients in Amorphous Solid Dispersions – an attempt to establish hot-meltextrusion for oral formulations of poorly soluble drugs” oraz „Theranostic GdLip: Bifunkcjonalne liposomy jako nośniki jonów gadolinu i fotouczulaczy ftalocyjaninowych o potencjalnym zastosowaniu w obrazowaniu MR i terapii fotodynamicznej”.

Serdecznie gratulujemy!