Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ginekolodzy z całej Polski pod kierownictwem edukacyjnym prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej „krok po kroku” poznawali praktyczne zasady i najnowsze techniki histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski.
Pacjentka w czasie wykonywania zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma mając unikalną możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po około 2 godzinach może opuścić szpital – mówi profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w akademickim Szpitalu na Polnej. Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma kontakt z operatorem i może zadawać mu pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej – dodaje profesor M. Wilczak.
W ramach warsztatów Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z ośrodków w Częstochowie, Łodzi i Dąbrowy Górniczej przeprowadzili 5 zabiegów, podczas których doskonalili praktyczne zasady i poznawali najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Histeroskopia jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak: nieprawidłowe krwawienia, polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy, mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, niepłodność, niemożność donoszenia ciąży.
Zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach:
» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
» www.kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne