Szanowni Państwo, Nauczyciele i Studenci
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu!
Wobec zaistniałej sytuacji epidemicznej zmuszającej nas do rozszerzania nauczania zdalnego chciałybyśmy zachęcić Państwa do korzystania z oferty, jaką proponuje Biblioteka Głowna naszego Uniwersytetu, dysponująca szeregiem baz naukowych i narzędzi, pozwalających na jeszcze lepsze prowadzenia zdalnie zajęć ze studentami, a naszym studentom jeszcze lepsze samokształcenie.
Przesyłamy informację o zasobach, które mogą być wykorzystywane w przygotowaniu zajęć zdalnych dla studentów naszej Uczelni.
Są to trzy serwisy, każdy jest ciekawym źródłem do wykorzystania przy tworzeniu prezentacji i zajęć.
1. ClinicalKey [dostęp ze strony Internetowej Biblioteki, także zdalnie – wymagane aktywne konto biblioteczne – wystarczy mail na adres wypozyczalnia@ump.edu.pl z prośbą o aktywację konta]
ClinicalKey to wyjątkowe narzędzie wspomagające rozwój zawodowy oraz codzienną praktykę lekarzy w zakresie decyzji diagnostycznych i terapeutycznych. Dodatkowo platforma zawiera bazę procedur medycznych ProceduresConsult opracowanych w formie video.
ClinicalKey oferuje m.in. pełne teksy specjalistycznych czasopism i bestsellerów książkowych, artykuły przeglądowe opublikowane w Clinics of North America, procedury medyczne opracowane przez renomowane międzynarodowe ośrodki oraz bank materiałów wizualnych i animacji filmowych.
ZAKRES ŹRÓDŁOWY:
- ponad 1000 wiodących podręczników anglojęzycznych w formie e-booków
- ponad 650 najbardziej aktualnych czasopism w formie elektronicznej,
- 1400 ClinicalOverviews – Evidence Based Medicine – zwięzłe opisy stanów chorobowych, diagnostyki, leczenia, etc dla szybkich decyzji klinicznych
- baza danych leków oparta na Gold Standard
- wytyczne dla lekarzy (Guidelines)
- ponad 4,1 mln zdjęć, tablic, wykresów i filmów
- ponad 54000 filmów pokazujących procedury medyczne w tym chirurgiczne
- najnowsze wiadomości w formie RSS lub newsletterów
- dostęp do indywidualnego kształcenia CME (Continuing Medical Education)
Baza zawiera funkcję Presentation Maker pozwalającą przygotowywać prezentacje PowerPoint bezpośrednio z zasobów multimedialnych ClinicalKey z zachowaniem praw autorskich i informacji o cytowaniach.
2. Medtube [dostęp ze strony Biblioteki lub na stronie https://medtube.pl/]
MEDtube – platforma edukacji medycznej video dla profesjonalistów, skierowana przede wszystkim do lekarzy, lekarzy-stomatologów, wykładowców uniwersytetów medycznych, farmaceutów, analityków medycznych, studentów medycyny, ratowników medycznych, pielęgniarek i innych osób zawodowo związanych z medycyną.
MEDtube to największa w Internecie biblioteka profesjonalnych filmów medycznych. Ponadto na platformie znaleźć można zdjęcia przypadków medycznych, animacje medyczne, transmisje live z operacji, wywiady, prezentacje i dokumenty dotyczące wszystkich specjalizacji medycznych. Materiały zamieszczane na platformie pochodzą od lekarzy, towarzystw i uczelni medycznych, jak również z własnej produkcji MEDtube. Każdy materiał jest moderowany, sprawdzany przed publikacją przez zespół lekarzy MEDtube.
Korzystanie z portalu przez lekarzy i pozostałych profesjonalistów ochrony zdrowia jest bezpłatne. Za przeglądnie oraz zamieszczenie materiałów nie są pobierane żadne opłaty.
Jak można zarejestrować się w portalu MEDtube?
Rejestracja w portalu MEDtube jest bardzo prosta i szybka. Wystarczy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, który pojawia po kliknięciu na ikonę Zarejestruj się umieszczoną w prawym górnym rogu strony startowej. Po jego wypełnieniu na podany adres mailowy umieszczony w formularzu zostanie automatycznie wygenerowany link aktywacyjny. Po kliknięciu na link aktywacyjny konto zostaje aktywowane. Uzupełnienie danych użytkownika oraz dodanie zdjęcia do profilu jest możliwe po zalogowaniu.
Co zyskuję, rejestrując się?
- Zarejestrowany użytkownik jest pełnoprawnym użytkownikiem portalu i członkiem międzynarodowej społeczności, uprawnionym do przeglądania zasobów i dodawania własnych materiałów oraz otrzymywania regularnych powiadomień w ramach wybranych obszarów zainteresowań. Poziom uprawnień zależy od profesjonalnej grupy, np. lekarz otrzymuje dodatkowo możliwość brania udziału w dyskusjach, komentowania i oceniania materiałów zamieszczonych w portalu. Dostajesz nieograniczony i bezpłatny dostęp do największej biblioteki profesjonalnych filmów, obrazów medycznych w Internecie.
3. MedPix®
MedPix® to bezpłatna, ogólnodostępna internetowa baza danych obrazów medycznych, przypadków dydaktycznych i zagadnień klinicznych, integrująca obrazy i metadane tekstowe, w tym ponad 12 000 scenariuszy przypadków pacjentów, 9 000 tematów i prawie 59 000 obrazów. Głównymi odbiorcami docelowymi są lekarze i pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, studenci medycyny, studenci pielęgniarstwa i inne osoby zainteresowane wiedzą medyczną.
Treść jest uporządkowana według umiejscowienia choroby (układu narządów); kategorii stanu chorobowego; profilu pacjentów; oraz według klasyfikacji obrazu i podpisów do obrazów. Zbiór można przeszukiwać według objawów i oznak choroby u pacjenta, diagnozy, układu narządów, modalności obrazu i opisu obrazu, słów kluczowych, autorów współpracujących i wielu innych opcji wyszukiwania.
Baza jest dostępna na stronach National Library of Medicine (Bethesda, USA) pod adresem https://medpix.nlm.nih.gov/home.
Dodatkowo, w najbliższym czasie uruchomimy dostęp testowy do ClinicalKey Student. To interaktywna platforma do kształcenia medycznego wyposażona w narzędzia do nauki, które wspierają zarówno studentów, jak i wykładowców. O dokładnym terminie uruchomienia dostępu testowego powiadomimy Państwa mailowo.
Życzymy Państwu owocnej pracy i nauki !!!!
Prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego
Mgr Magdalena Naskręt
Dyrektor Biblioteki Głównej