Data publikacji: 2016-11-25
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Minęło parę dni, mieliśmy czas na powrót do biurek, nadrobienie kilkudniowych zaległości, uporządkowanie zabranych z Punktu Sprzedaży Wydawnictw Naukowych UMP książek… przyszedł więc czas na podsumowanie jubileuszowej – dwudziestej – edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko naukowej.

I choć okazało się, że była to ostatnia impreza targowa zorganizowana w Collegium Maius, to miło mi poinformować, że książka i czytelnictwo mają się coraz lepiej (pierwsza tego typu impreza została przygotowana w 1997 roku) i od kolejnej edycji organizatorzy zapraszają na teren MTP, by zgodnie z kierunkiem zmian, który został bardzo życzliwie przyjęty przez odwiedzających i wystawców, móc jeszcze szerzej promować naukę.

W programie 20. Poznańskich Dni Książki nie tylko naukowej oprócz konkursów m.in. za Najlepszą Książkę Popularnonaukową (nagroda Prezydenta Miasta Poznania) oraz o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. księdza Edwarda Pudełki – Wydawnictwo Naukowe UMP jest laureatem obydwóch tych wyróżnień – odnaleźć można było szereg imprez towarzyszących. Wystawcy (jednak tak naprawdę nie tylko oni) mogli uczestniczyć w panelu dyskusyjnym dotyczącym ostatnich zmian ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Maturzyści mogli wziąć udział w wykładzie „Maturzysta w labiryncie książek i elektronicznych zasobów, czyli jak szukać wiarygodnej informacji on-line?”, w spotkaniu informacyjnym „Studiować! kompendium studenta: co , gdzie, kiedy” lub skorzystać z porad punktu doradztwa zawodowego. Z myślą o studentach na terenie targów uruchomiono punkt doradczy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz umożliwiono wymianę książek w ramach kiermaszu „Książka za książkę”.

W tym roku Wydawnictwo Naukowe UMP zorganizowało promocję książki „Choroby zakaźne” pod redakcją Arlety Kowali-Piaskowskiej i Iwony Mozer-Lisewskiej. Spotkanie pt. „Jak przygotować się do egzotycznej podróży?” poprowadziła lekarka i wolontariuszka, uczestniczka misji humanitarnej w Rwandzie, Agata Kierepa, która przybliżyła m.in. problematykę związaną z wirusem Zika oraz podzieliła się wspomnieniami ze swej wyprawy, a studenci z Koła Naukowego Chorób Zakaźnych UMP przedstawili multimedialną prezentację związaną z medycyną podróży.

Tym razem nie trzeba było wzywać ekipy resuscytacyjnej (tych, którzy wiedzą, o czym mowa, serdecznie pozdrawiam, tych, którzy nie wiedzą, zapraszam do odwiedzenia strony www.wydawnictwo.ump.edu.pl lub facebookowego profilu Wydawnictwa Naukowego UMP), jednak wiedza, którą wynieśliśmy z ponadgodzinnego spotkania, może również przyczynić się do uratowania życia.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą wydawniczą Wydawnictwa Naukowego UMP i do śledzenia nas na FB. Do zobaczenia na 21. Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej 24-26 marca 2017 roku.

Tekst: P. Ermanowicz
Zdjęcia: B. Wąsiel

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego
im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
60-812 Poznań, ul. Bukowska 70