W październiku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu miała miejsce premiera filmu historycznego „Megality – historia sprzed 5500 lat” Krzysztofa Paluszyńskiego. Trwający ponad godzinę film przybliża historię, która rozgrywała się na ziemiach polskich 5500 lat temu, w okresie neolitu (epoki kamienia). Film jest zwieńczeniem wielu miesięcy pracy twórców filmu z udziałem naukowców i specjalistów z różnych Uczelni, jednostek naukowych PAN, muzeów, specjalistów od grafiki 3D. Film opowiada o megalitach w Polsce, monumentalnych budowlach, zbudowanych przez ówcześnie żyjących ludzi, z ziemi i kamienia.
Dzięki pracy naukowców, dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D, możemy zobaczyć świat, który już dawno przestał istnieć, jak żyli ludzie w tamtych czasach, jak mogli wyglądać ludzie w ówczesnych czasach. W projekcie udział brali dr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej) oraz dr inż. Michał Rychlik z Politechniki Poznańskiej (z Katedry Inżynierii Wirtualne), którzy po raz kolejny podjęli się wspólnie badań odtworzenia wyglądu na podstawie czaszki. W pierwszym etapie dr Michał Rychlik wykonał skanowanie 3D czaszki. Następnie naukowcy wyznaczyli tzw. punkty antropometryczne i nanieśli odpowiedniej długości znaczniki, wyznaczające grubość tkanek miękkich oraz „osadzili” gałki oczne w oczodołach. Była to podstawa do stworzenia modelu mięśni. Następnie dr Lorkiewicz-Muszyńska wykonała trójwymiarową rekonstrukcją twarzy kobiety sprzed ponad 5000 lat.
Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się wkrótce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie to transmitowane będzie za pośrednictwem streamu na stronie Archeologii Żywiej. Ogólnopolska telewizyjna premiera filmu ma mieć miejsce w trakcie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia na antenie TVP Historia.
Film powstał przy współpracy z:
- Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Instytutem Archeologii
- Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej
- Politechniką Poznańską – Katedrą Inżynierii Wirtualnej
- Uniwersytetem Szczecińskim – Katedrą Archeologii
- Uniwersytetem Łódzkim – Katedrą Antropologii
- Uniwersytetem Wrocławskim – Instytutem Archeologii
- Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie
- Fundacją Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego