10 czerwca 1975 roku
W tym pamiętnym dniu JM Rektor Akademii Medycznej w Poznaniu prof. dr hab. Roman Góral, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 14 kwietnia 1975r., wydaje zarządzenie w sprawie utworzenia Wydziału Pielęgniarstwa. Jednocześnie powołuje doc. dra hab. Józefa Barona na pełnomocnika rektora do spraw organizacji Wydziału. 17 września, zaledwie na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego 1975/76 prof. Baron, już jako pierwszy dziekan Wydziału, wprowadza się wraz z pierwszymi pracownikami wydziału do odrestaurowanej kamienicy przy ulicy Świętosławskiej 12, zapisując pierwsze karty historii Wydziału – obecnie już 45-letniej. Natomiast za ojca duchowego edukacji pielęgniarskiej w Wielkopolsce należy uznać pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego prof. Heliodora Święcickiego, który już przed ponad 100 laty postulował potrzebę świeckiego kształcenia pielęgniarek.
Kolejni Dziekani Wydziału to: prof. dr hab. Józef Baron, prof. dr hab. Zygmunt Przybylski, prof. dr hab. Bogusław Pawlaczyk, prof. dr hab. Laura Wołowicka, prof. dr hab. Tadeusz Wyrzykiewicz, dr hab. Maria Danuta Głowacka, prof. dr hab. Tomasz Opala, prof. dr hab. Włodzimierz Samborski, a obecnie prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka.
Dynamiczny rozwój naukowy Wydziału, stałe poszerzanie oferty dydaktycznej oraz wzrost poziomu kształcenia, zarówno w wymiarze zawodowym jak uniwersyteckim, znalazły odbicie w kolejnych nazwach Wydziału, która decyzjami Senatu Uczelni w 1993 roku zmieniła się na Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, a w 1998 roku na Wydział Nauk o Zdrowiu.
Wydział Pielęgniarstwa powstawał 45 lat temu, aby poprzez akademickie kształcenie pielęgniarek przygotować wszechstronnie wykształconą kadrę dla potrzeb średnich szkół medycznych, dla podyplomowego kształcenia pielęgniarek i położnych, kadrę, która w przyszłości miała zajmować kierownicze stanowiska w placówkach służby zdrowia. W pierwszym roku akademickim istnienia Wydziału kształciło się na nim 72 studentów kierunku pielęgniarstwa.
Dziś na Wydziale Nauk o Zdrowiu studiuje ponad 2000 studentów na kierunkach fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, terapia zajęciowa, zdrowie publiczne, a do 2019r. również elektroradiologia. Wydział kształci na najwyższym poziomie uniwersyteckim i zawodowym, co potwierdzają opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz rankingi szkół wyższych. W ramach corocznego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy – kierunek fizjoterapia, realizowany na Wydziale Nauk o Zdrowiu, już drugi rok z rzędu zajął pierwsze miejsce, stając się krajowym liderem. W ubiegłorocznym rankingu szkół kształcących menedżerów zdrowia, zorganizowanym przez czasopismo Menadżer Zdrowia, Wydział zajął pierwsze miejsca w kategorii kształcenie przeddyplomowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu szczyci się również prowadzeniem działalności naukowej na najwyższym poziomie. W ocenach parametrycznych Wydział, stałym wysiłkiem swoich Pracowników, systematycznie piął się w górę, uzyskując w roku 2013 kategorię B, a w 2017 kategorię A.
Od czasu pierwszego kolokwium habilitacyjnego, które Rada Wydziału przeprowadziła 17 listopada 2008r., stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskało 45 osób, a stopień naukowy doktora w całej historii Wydziału uzyskało 351 osób. Zdobyte przez Wydział uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w naukach o zdrowiu stały się podstawą do niedawnego utworzenia Kolegium Nauk o Zdrowiu, jednego z trzech filarów naukowych naszej Uczelni.
Dziś Wydział Nauk o Zdrowiu to znakomita kadra nauczycieli akademickich, wśród których 12 osób posiada tytuł profesora, 8 to profesorowie uczelni, 43 osoby posiadają stopień doktora habilitowanego, a 134 doktora. Wydział dysponuje młodą kształcącą się kadrą naukową i dydaktyczną o wielkim potencjale rozwojowym. Wydział to także wielka grupa oddanych pracowników technicznych i administracyjnych. Stanowimy, wraz ze studentami, liczną i zwartą społeczność akademicką, z silnym poczuciem wspólnoty historycznej i odpowiedzialności za współczesne losy naszego Wydziału.
45 lat minęło jak jeden dzień. Niestety pandemia nie pozwoliła na uczczenie rocznicy powstania Wydziału w formie konferencji. Dlatego tą drogą zwracam się do Pracowników i Studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu z gratulacjami i serdecznymi życzeniami z okazji naszego wspólnego Jubileuszu.
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus…
Prof. dr hab. med. Małgorzata Kotwicka
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu