Podczas, gdy świat walczy z pandemią COVID-19, naukowcy przypominają o palącym problemie kryzysu klimatycznego, z którym ludzkości przyjdzie mierzyć się w XXI w. 80 tys. naukowców z całego świata apeluje we wspólnym oświadczeniu o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych „jeżeli ludzkość chce uniknąć tragicznych konsekwencji”.
Jedną z osób zaangażowanych w realizację tego największego w historii nauki apelu nt. zmian klimatycznych jest dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UMP i sekretarz Polskiego Towarzystwa Naukowego. O oświadczeniu informuje również wspólnie z 10 innymi naukowcami na łamach czasopisma Nature. Według autorów rok 2021 jest jedną z ostatnich szans dla podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu. Wspólne, zawarte na czterech stronach, wsparte 22-stronnicowym spisem literatury, stanowisko 111 towarzystw naukowych przedstawia dramatyczną skalę postępującej degradacji wód powierzchniowych, przestrzega przed jej konsekwencjami dla ludzkości i wzywa do podjęcia natychmiastowych działań powstrzymujących dalsze niszczenie środowisk wodnych wywołanych przez zmiany klimatyczne. Jego sygnatariuszami ze strony Polski jest Polskie Towarzystwo Limnologiczne i Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne.
Jak stwierdzają autorzy oświadczenia: „Jeżeli ludzkość chce uniknąć tragicznych konsekwencji dla ekosystemów wodnych i ludzi, którzy są od nich całkowicie zależni – czas na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ich sekwestrację oraz przygotowanie się do zmieniającego się już klimatu jest właśnie teraz. Szybka i globalna reakcja oraz działania na dużą skalę będą możliwe tylko i wyłącznie, o ile istnieć będzie zaangażowanie publiczne i rządowe”.