Data publikacji: 2020-04-21
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Pracownicy Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej przygotowali materiały filmowe skierowane do seniorów i dla opiekunów osób starszych w tym trudnym dla wszystkich czasie. Mając na względzie jak izolacja społeczna ogranicza codzienne funkcjonowanie autorzy podpowiadają jak dbać o formę umysłową oraz jak ćwiczyć funkcje poznawcze z osobą starszą w życiu codziennym.

Dla seniorów:

Szanowni Państwo, izolacja społeczna, zalecana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem, poważnie ogranicza nasze codzienne funkcjonowanie. Powoduje, że mamy mało okazji do rozmowy, a co za tym idzie słabiej angażujemy pamięć, używamy mniej słów, nie planujemy. Dla osób, u których pogorszenie pamięci dawało się we znaki już wcześniej, czas gwałtownego odcięcia od naturalnej stymulacji może przyczynić się do postępu choroby. Dlatego ważne jest częste rozmawianie przez telefon z bliskimi, przyjaciółmi. Warto pomyśleć o aktywnościach, które sprawiają nam przyjemność. Może to właściwy czas na spisanie wspomnień, stworzenie mini ogrodu na parapecie lub przesłuchanie starych płyt. Aby zachować zdrowie warto zadbać zarówno o formę fizyczną, jak i umysłową. Przedstawiamy propozycje kilku ćwiczeń, które możemy na co dzień wykonywać w domu, aby ćwiczyć umysł i pożytecznie zająć czas. Nie istnieje trening uniwersalny. Neuropsycholog zbuduje terapię adekwatną do potrzeb konkretnego pacjenta, po epidemii. Nasza propozycja to tylko początek. Poziom trudności i dynamikę ćwiczeń należy dostosować do własnych możliwości. Film nagrywano z myślą o osobach z problemami z pamięcią, które słabiej widzą, słyszą lub wolniej myślą.

Dla opiekunów:

Prezentujemy Państwu garść informacji dotyczących ćwiczeń funkcji poznawczych dla osób starszych. Izolacja związana z epidemią ogranicza wiele obszarów codziennego funkcjonowania, a co za tym idzie możliwości naturalnej stymulacji pamięci, uwagi, myślenia. Dla osób z otępieniem narzucone restrykcje mogą być niezrozumiałe, lękotwórcze lub trudne do zapamiętania. Organizacja opieki w tym czasie jest również ogromnym wyzwaniem i obciążeniem dla opiekunów. Jednocześnie, gwałtowne odcięcie osób z zaburzeniami funkcji poznawczych od możliwości realizacji rutynowych czynności życia codziennego (zakupy), aktywności ruchowej (spacer) oraz kontaktów społecznych mogą spowodować szybki progres choroby.

W prezentowanym filmie skupiamy się na praktycznych poradach na czas epidemii, a także podpowiadamy jak ćwiczyć funkcje poznawcze z osobą starszą w życiu codziennym. Oto propozycje kilku ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu i na ich podstawie budować kolejne, podobne. Codzienne ćwiczenia należy dostosować do możliwości osoby starszej, jak również jej zainteresowań. Zapraszamy również do korzystania z pomocy neuropsychologów w instytucjach dedykowanych seniorom (obecnie w formie telefonicznej, online, a  po zniesieniu restrykcji w instytuacjach dedykowanych seniorom).

Szereg praktycznych rekomendacji dotyczących radzenia sobie w tym trudnym czasie opublikowało Polskie Towarzystwo Psychiatryczne – zapraszamy do lektury: https://psychiatria.org.pl/aktualnosci,tekst,394,rekomendacje_ptp_epidemia_sars_cov_2_a_populacja_osob_z_otepieniem.