Obóz Naukowo-Szkoleniowy w Kołobrzegu jest inicjatywą organizowaną przez Studenckie Towarzystwo Naukowe oraz Władze Rektorskie. Przy współpracy z wieloma jednostkami organizacyjnymi Uczelni, zaprzyjaźnionym gronem profesorskim powstaje wydarzenie, którego dobra sława jest znana na Pomorzu Zachodnim już od wielu lat. Niezmiennie funkcję komendanta Obozu pełni prof. dr hab. n. med. Zygmunt Adamski, kierownik Kliniki i Katedry Dermatologii. Dzięki wieloletniej współpracy po raz kolejny studenci z opiekunami naukowymi gościli w Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano”.
Profilaktyka i promocja zdrowia
W tym roku zmagania naukowe w Kołobrzegu trwały od 30 lipca do 6 sierpnia. Obóz cechuje się bardzo szeroką tematyką ogólnomedyczną i ponad 70 studentów w 14 gabinetach lekarskich dbało o najwyższą jakość świadczonych usług medycznych. Podczas tegorocznej edycji studenci mieli okazję kształcić się w gabinetach pod kierownictwem wybitnych naukowców i przyjaciół społeczności STN:
-
- gabinet stomatologiczny – prof. dr hab. Anna Surdacka,
- gabinet dermatologiczny i kosmetologiczny – prof. dr hab. Zygmunt Adamski oraz dr Daria Sobkowska,
- gabinet kardiologiczny – dr hab. Andrzej Minczykowski,
- gabinet endokrynologiczny – dr hab. Nadia Sawicka-Gutaj, prof. UM,
- gabinet chirurgii naczyniowej – dr Malwina Grobelna,
- gabinet ratownictwa medycznego – dr Radosław Zalewski,
- gabinet okulistyczny – dr Wojciech Adamski, dr Hanna Buczkowska,
- gabinet ginekologiczny z elementami położnictwa – lek. Łukasz Adamczak oraz dr Katarzyna Wszołek,
- gabinet ortopedyczny z fizjoterapią – dr hab. Roksana Malak i lek. Mateusz Szulca,
- gabinet chorób wewnętrznych – prof. dr hab. Paweł Bogdański oraz dr hab. Monika Szulińska,
- gabinet zdrowia publicznego (działalność prozdrowotna przy promenadzie w namiocie pneumatycznym) – dr hab. Ewelina Chawłowska,
- gabinet nauk społecznych – dr hab. Ewa Baum, prof. UM i dr Monika Matecka,
- gabinet farmacji klinicznej – dr Arleta Matschay,
- gabinet pediatryczny (zajęcia kliniczne w szpitalu w Kołobrzegu) – lek. Karolina Frąckowiak.
W trakcie turnusu udało się zadbać o blisko 300 pacjentów w gabinetach klinicznych i o kolejne ponad 300 osób w namiocie zdrowia. Działalność prozdrowotna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kołobrzegu i turystów.
3 sierpnia odbył się cykl wykładów pod honorowym patronatem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Hasło wydarzenia brzmiało „Inwestycja w młodych medyków to inwestycja na dekady”, a prelegentami byli: lek. Mateusz Szulca, Wiceprezes ORL WIL ds. Integracji i Mediów, Rzecznik Praw Młodego Lekarza, lek. Filip Zerbst, Przewodniczący Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku oraz lek. Karol Lubarski, Przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy.
Dodatkowo tegoroczną edycję Obozu wsparły takie instytucje jak Miasto Poznań, Urząd Miasta w Kołobrzegu i firmy Colgate-Palmolive, Fundacja Mocni na Starcie, MIRO Sp. z o.o., PZZ Herbapol S.A., Ziołolek czy Diagnosis S.A.
Szczególne podziękowania za wielokierunkową pomoc i zaangażowanie w organizację Obozu zostały przekazane Panu Prorektorowi ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr. hab. Michałowi Nowickiemu, Prorektorowi ds. Studenckich prof. dr. hab. Edmundowi Grześkowiakowi, prof. dr. hab. Zygmuntowi Adamskiemu, mgr Paulinie Trojanowskiej, Pani Prezes Verano Annie Rychter oraz Przewodniczącej Zarządu STN Aleksandrze Kurowskiej.
53. Obóz Naukowo-Szkoleniowy w Kołobrzegu zrealizowany został w ramach projektu „Uniwersytet z Misją – Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nr umowy o dofinansowywanie POWR.03.05.00-00-Z068/18.