Data publikacji: 2022-04-21

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizujący projekt „III misja Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu” zgodnie z umową o dofinansowanie nr POWER.03.01.00-T006/18-00 zaprasza uczniów szkół podstawowych z klas 6-7 z Poznania i powiatu poznańskiego do bezpłatnego udziału w programie edukacyjnym Chemia w stomatologii: 1h zajęć wraz z ciekawymi doświadczeniami.

Projekt przewiduje wsparcie w postaci bezpłatnych zajęć dla uczniów 6 i 7 klas SP.

Zajęcia trwają godzinę, jest podział na grupy, w realizację warsztatów zaangażowanych jest 2 edukatorów.

Uczniowie dostają wszystkie potrzebne materiały oraz sprzęt do doświadczeń.

W pierwszej części warsztatów, z wykorzystaniem multimediów i pomocy dydaktycznych, zostaną przedstawione i omówione:

• budowa zęba (w tym bruzdy – jako potencjalne miejsce inicjowania procesu próchniczego oraz krawędzie i przestrzenie styczne między poszczególnymi zębami)
  • definicja zgryzu i pH w jamie ustnej
  • występowanie w codziennej diecie cukrów i kwasów (ze szczególnym uwzględnieniem kwasu fosforowego i cytrynowego w słodkich, gazowanych napojach)
  • mechaniczne, chemiczne mechanizmy uszkodzenia szkliwa
  • rola bakterii w rozwoju próchnicy

W drugiej części warsztatów przeznaczonych na część doświadczalną zostaną przedstawione:

• działanie
    – kwasu fosforowego i cytrynowego w rozpuszczaniu syntetycznego szkliwa (również w aspekcie pH środowiska, w którym ma miejsce reakcja)
    – barwników (w napojach typu ice-tea lub oranżadach) i dodatków smakowych w inicjowaniu reakcji przebarwiania szkliwa
  • wpływ surowego jabłka na zmiany w środowisku jamy ustnej (w celu rozprawienia się z mitem, że spożycie jabłka przed snem zastępuje mycie zębów)
  • sposób prawidłowego mycia zębów (w tym czyszczenia przestrzeni międzyzębowych z wykorzystaniem nici dentystycznej) oraz utrzymania higieny jamy ustnej w okresie między posiłkami.

Zapraszamy do wzięcia udziału w programie!

Dokumenty:

» Formularz zgłoszeniowy