Data publikacji: 2016-04-27
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

21 kwietnia 2016 r. w Collegium Stomatologicum, pod patronatem JM Rektora prof. dra hab. Jacka Wysockiego oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, reprezentowanej przez dyrektora Marcina Zielińskiego, odbyły się V Finały SimOlympics, czyli uczelniane zawody w diagnostyce i leczeniu symulatora pacjenta.

Do zawodów zgłosiło się 9 zespołów. Ostatecznie w eliminacjach wzięło udział sześć drużyn, z których trzy dostały się do finału.

Zwycięski zespół w składzie: Radosław Kadziszewski (lider), Tomasz Dobiecki, Tomasz Kłosiewicz, Bartosz Michalski oraz Marta Niezgoda pojedzie w dniach 6-7 maja do Krakowa na Ogólnopolskie Finały SimOlympics. Drugie miejsce zajęła drużyna studentów anglojęzycznych w składzie: Paul Brodzik, Dorothy Mytkowski, Ridha Ali oraz Conrad Kozłowski.

Finałowe scenariusze poznańskich zawodów SimOlympics były w tym roku wyjątkowo trudne i zaskakujące. Pierwszy zakładał pomoc 32-letniej kobiecie z arytmią serca oraz hipertermią spowodowaną przełomem tarczycowym. W drugim przypadku zespół medyczny udzielał pomocy pacjentowi z nożem w klatce piersiowej. Zadanie to było wymagające nie tylko w aspekcie czysto medycznym, gdyż poszkodowany został przyniesiony do szpitala przez uzbrojonych, zamaskowanych i agresywnych mężczyzn.

Scenariusze opracowane zostały przez zespół osób od początku zaangażowanych w organizację uczelnianych zawodów symulacyjnych: Łukasza Gąsiorowskiego, Patrycję Marciniak-Stępak, Agatę Dąbrowską, Marka Dąbrowskiego, Piotra Ziemaka, Ziemowita Gólskiego oraz Wojciecha Telca.

Zwycięzcy finałów krajowych wezmą udział w III Międzynarodowych Finałach SimOlympics w Lizbonie, organizowanych w dniach 15-17 czerwca. Za przebieg i organizację zawodów na poziomie międzynarodowym odpowiedzialne jest Polskie Towarzystwo Symulacji Medycznej, przy współudziale zespołu Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu.

 

https://www.facebook.com/UMPoznan/photos/a.1166607256696412/1166608066696331/?type=3&ref=embed_post