Data publikacji: 2020-06-19
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Szanowni Państwo,

Proinfantis to cykl konferencji skierowany do pediatrów, neonatologów, położnych i pielęgniarek. Poprzednie edycje cieszyły się dużą popularnością (średnio ponad 300 osób), dlatego IV edycję konferencji tradycyjnie planowaliśmy w dniach 18-19.06.2020r. w Międzyzdrojach. Nasze plany związane z tegoroczną organizacją Proinfantisa niestety pokrzyżowała pandemia wirusa SARS-CoV-2, która spowodowała niemałe zmiany w naszym życiu osobistym i zawodowym, co zapewne dotyka Państwa na co dzień. Przede wszystkim mam nadzieję, że Państwo jak i Wasi najbliżsi jesteście w jak najlepszym zdrowiu.

Sytuacja w jakiej obecnie się znaleźliśmy związana z szybkim rozprzestrzenianiem się epidemii i zasady, do których wszyscy jesteśmy zobowiązani się stosować m.in. obostrzenia związane z prowadzeniem szkoleń „face to face” oraz ograniczenie wydarzeń z dużą liczbą uczestników – stawia przed nami organizatorami nowe wyzwanie dotyczące organizacji konferencji.

Dostosowując się do zaistniałej sytuacji oraz mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, lecz chcąc nadal kontynuować dostęp do dalszej edukacji i poszerzania wiedzy z zakresu pediatrii i neonatologii konferencja Proinfantis 2020 odbędzie się w odmienionej formule tzn. konferencji online ze streamingiem na żywo czyli e-Proinfantis. Ponieważ to będzie nasz debiut na platformie e-learningowej, postanowiliśmy na początek to spotkanie zorganizować w ciągu jednego dnia. Nowa odsłona e-Proinfantisa to przede wszystkim merytoryczne prelekcje z udziałem wykładowców (transmisja live ze studia, gdzie planujemy zaprosić wszystkich wykładowców z całej Polski) oraz dyskusje po zakończeniu każdej sesji (uczestnicy będą mogli zadawać pytania na live-czacie).

Pamiętajmy, że e-Proinfantis to dla nas ogromna szansa na dalszy rozwój, a media jakimi dysponujemy w obecnej sytuacji mogą okazać się świetnym miejscem do poszerzania naszej wiedzy. Mamy nadzieję, że nowa formuła konferencji oraz korzyści jakie płyną z takiego rozwiązania spotkają się z Państwa aprobatą i zaszczycą nas Państwo swoją „wirtualną” obecnością. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionym poniżej programem e-Proinfantisa 2020.

PROGRAM E-PROINFANTISA:

Sesja I: Adaptacja do życia pozamacicznego: Fizjologia i patologia pierwszych godzin życia. Resuscytacja. Wymagania sprzętowe na sali porodowej. Odpępnianie. Kiedy zamówić transport „N”?. (K. Chojnacka, B. Łoniewska, Ł. Karpiński, J. Mazela)

Sesja II: Wyzwania diagnostyczne: Drgawki – diagnostyka różnicowa w pierwszej dobie życia. Niewydolność krążenia – postępowanie. Wiotkość krtani czy porażenie nerwu krtaniowego? Noworodek matki z chorobami tarczycy. Zaburzenia gospodarki Ca-P. Choroby mitochondrialne u dzieci. Rola USG w chorobach metabolicznych (I. Maroszyńska, J. Szydłowski, B. Królak-Olejnik, Ł. Kałużny, R. Bokiniec)

Sesja III: Zakażenia i leczenie: Jaka jest odpowiedź zapalna u noworodka. Rozważna antybiotykoterapia w okresie niemowlęcym. Zapalenie oskrzelików u dzieci: jedno rozpoznanie – dwie choroby. Zakażenia CMV i Toxo – schematy postępowania (I. Maroszyńska, E. Kuchar, T. Jarmoliński, A. Kordek, K. Wróblewska-Seniuk, P. Korbal, J. Mazela)

Sesja IV: Żywienie: Kiedy i jak wzmacniać pokarm kobiecy? Kiedy i jak probiotyki? Skaza białkowa, czy nietolerancja laktozy? MFGM i wspieranie odporności (A. Horvath, D. Gruszfeld, B. Królak-Olejnik)

Sesja V: Diagnostyka obrazowa w neonatologii i pediatrii: Diagnostyka śródpiersia u noworodków i dzieci starszych. Diagnostyka ultrasonograficzna zrostów opłucnowych. Diagnostyka różnicowa w chorobach przewodu pokarmowego: zapalenie jelit, NEC, niedrożność smółkowa, zapalenie jelita (P. Kruczek, P. Szymański)

Sesja VI: COVID -19: Wczesne objawy COVID-19 u dzieci. Szczepienia w dobie pandemii. Zabezpieczenie personelu w gabinecie POZ. Zabezpieczenie personelu w oddziałach dedykowanych. Transport dziecka COVID-19 (T. Jackowska, J. Wysocki, E. Kuchar)

Sesja VII: Opieka ciągła małego pacjenta: Opieka hospicyjna w domu, w szpitalu. Jak przygotować pacjenta do opieki hospicyjnej? Żywienie pacjenta w warunkach hospicjum. Możliwości opieki hospicyjnej w Polsce. (M. Świrkowicz, J. Świetliński, R. Rutkowska, R. Śmigiel)

E-warsztaty praktyczne:

  1. Wczesna rehabilitacja
  2. Nieinwazyjne wspomaganie oddechu na OIOMie i w domu (Optiflow)
  3. Skrining słuchu

Szczegółowe informacje oraz rejestracja: www.proinfantis.pl

Do zobaczenia online!

Jan Mazela
e-ProInfantis 2020
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego