Health Promotion and Disease Prevention in Health and Social Services Settings – within the participating countries
W dniach 16-20 maja odbyła się dziewiętnasta edycja międzynarodowej Summer School in Health Promotion, współorganizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu naszego Uniwersytetu. Tym razem naszym głównym partnerem był Esslingen University of Applied Sciences, który już po raz trzeci zorganizował letni kurs. W projekcie wzięły także udział Hannover University of Applied Sciences and Arts (Niemcy), University of the Balearic Islands (Hiszpania), Fontys University of Applied Sciences, Tilburg (Holandia) i HoWest, Hogeschool West-Vlanderen, University of Applied Sciences (Beliga). Spotkanie było przy tym kontynuacją poprzednich edycji Summer School, które odbywały się w Poznaniu, Jyväskylä, Esslingen, Bruggi, Tilburgu, Hanowerze i na Majorce.
W trakcie tegorocznej Summer School dyskutowano nad kwestiami związanymi z promocją zdrowia i prewencją chorób w różnych środowiskach. Sam tytuł Summer School brzmiał: Health Promotion and Disease Prevention in Health and Social Services Settings Within the Participating Countries. Aktualny i ważny z perspektywy zdrowia publicznego temat promocji zdrowia wzbudził duże zainteresowanie uczestników, czego wyrazem były towarzyszące zajęciom dyskusje, potwierdzające kolejny trafny i ciekawy wybór tematyki Summer School.
Jak co roku formuła letniego kursu obejmowała wykłady, prezentacje studenckie, warsztaty i gry edukacyjne. Międzynarodowy i interdyscyplinarny charakter Summer School zapewnił wykładowcom i studentom niepowtarzalną okazję do poszerzenia swojej wiedzy i porównania sytuacji w różnych krajach europejskich.
Ważną i pozytywnie ocenioną częścią Summer School był także program socjalny, który pozwolił nauczycielom i studentom nawiązać wiele ciekawych znajomości i rozwijać kompetencje kulturowe. Wspólnie z koleżankami i kolegami z Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Belgii, zwiedzaliśmy urokliwe Esslingen.
W tegorocznej Summer School wzięło udział ponad 50 uczestników z sześciu krajów, którzy mogli wysłuchać wielu ciekawych wykładów, przedstawionych przez wykładowców z Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Polski. Naszą Alma Mater reprezentowali dr n. med. Ewelina Chawłowska z Pracowni Zdrowia Międzynarodowego i dr hab. n. hum. Jan Domaradzki z Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych, którzy poza prowadzeniem codziennych obrad wygłosili dwa wykłady:
- Dr n. med. Ewelina Chawłowska: Refugee and migrant health – research and teaching experiences.
- Dr hab. n. hum. Jan Domaradzki: The role of media reporting on suicides in the reduction of risk of contagion.
W kursie uczestniczyło także pięciu studentów kierunku fizjoterapia i jedna studentka zdrowia publicznego, którzy wygłosili dwa ciekawe referaty:
- Aleksandra Plonkowska, Amelia Młynarkiewicz, Marcin Michalak: The impact of COVID-19 pandemic on physical activity in adolescents in Poland.
- Maria Adamska, Adrianna Bochniak, Julia Gandurska: The awareness of employee wellness programs among various environments.
Podsumowując przebieg tegorocznego spotkania, koordynatorzy Summer School wytyczyli plan działań na kolejne lata. Zadeklarowano i potwierdzono ustalenia dotyczące organizacji corocznych warsztatów letnich, co pozwala na ich stałe wpisanie w akademickie kalendarium. Ustalono przy tym, że przyszłoroczna, dwudziesta, a więc jubileuszowa Summer School in Promotion odbędzie się w maju 2023 roku w Poznaniu. Jej temat roboczy brzmi: Health promotion in postcovid era.