Festiwalowy czas
Na ostatni dzień maja przypadło rozpoczęcie XXV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który w murach naszej Uczelni zainaugurowaliśmy wykładem pt. „Skąd się bierze strach? Czyli o ciemnej stronie naszego mózgu”, wygłoszonym przez prof. dra hab. Michała Nowickiego, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a jednocześnie członka Rady Programowej PFNiSz.
Zgromadzona w Centrum Biologii Medycznej młodzież miała również okazję, by wysłuchać wykładu dra Eryka Matuszkiewicza z Zakładu Medycyny Ratunkowej, który w mistrzowski sposób poprowadził wystąpienie pod intrygującym tytułem: „Tylko mnie nie otruj!”. Z kolei o rozwoju medycyny „celebryckiej” i największych „medycznych bzdurach” ostatniego czasu, a przede wszystkim o konieczności kierowania się wiarygodnymi dowodami naukowymi opowiedział dr Rafał Staszewski, Dyrektor Generalny UMP. W organizację tegorocznej, jubileuszowej edycji zaangażowani byli także pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu oraz Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych. Tradycyjnie już nie zabrakło cieszącego się największym zainteresowaniem kursu szycia chirurgicznego, za którego organizację odpowiadali niezawodni studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział Poznań, którzy poprowadzili również warsztaty laparoskopowe oraz akcję pn. „Zdrowie pod kontrolą”. Dla uczestników Festiwalu swoje przestrzenie otworzyło Centrum Symulacji Medycznej, a o atrakcje, jak i bezpieczeństwo uczestników zadbali przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – festiwalowego partnerera UMP.
Najserdeczniejsze podziękowania za nieoceniony wkład w realizację XXV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, a tym samym za popularyzację wiedzy i promocję naszego Uniwersytetu kierujemy w stronę wszystkich współtwórców i sympatyków Festiwalu.
Koordynator Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
mgr Dominika Bazan