Kosmetologia to nowoczesna, a zarazem obecnie jedna z najbardziej atrakcyjnych i prężnie rozwijających się branż, zarówno na rynku usług, w obszarze badawczo-naukowym, a także w sektorze rozwoju technologii. Dziedzina ta skupia się na ochronie, zachowaniu i kreowaniu pięknego wyglądu, zwiększeniu witalności i poprawie jakości życia zgodnie z zasadami medycyny. Zdrowe ciało i potrzeba wzmocnienia swojej atrakcyjności to tematy niezmiennie aktualne, zyskujące coraz większe zainteresowanie. Kosmetologia to dziedzina interdyscyplinarna łącząca w sobie wiedzę z zakresu zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających, dermatologii, immunologii, chemii kosmetycznej, a także marketingu i zarządzania. 

  • Studia wyposażą Cię w kompletną wiedzę potrzebną do otwarcia i prowadzenia własnego gabinetu kosmetycznego. Począwszy od poznania receptury preparatów i ich właściwości, wykonania zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych i upiększających, przez wykorzystywanie najnowszej aparatury, po wiedzę dotyczącą finansów i niezbędnych aspektów prawnych. Wybór Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zapewni naukę procedur kosmetologicznych zgodną z medycznymi standardami i dobrą praktyką kliniczną.
  • Studiując kosmetologię, nauczysz się jak właściwie dobierać i wykonywać zabiegi na twarz i ciało. Doświadczona i wysoko wykwalifikowana kadra wykładowców kładzie nacisk na praktyczność i bezpieczeństwo poszczególnych procedur kosmetologicznych. Dzięki studiom dowiesz się jak właściwie odczytywać skład kosmetyków i jak je stosować. Poznasz etapy i procedury ich wytwarzania. Nabierzesz doświadczenia współpracując z dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej. Dzięki praktykom studenckim dowiesz się jak wygląda codzienna praca kosmetologa. Część zajęć praktycznych odbywa się w najbardziej prestiżowych gabinetach medycyny estetycznej. Profesjonalne, dobrze wyposażone laboratoria umożliwią poznanie najnowszych technologii i zaawansowanej aparatury (lasery, urządzenia zabiegowe oraz światowej klasy aparatura badawcza).
  • Studia przygotują Cię nie tylko do pracy w gabinecie kosmetycznym, gabinecie odnowy biologicznej, ośrodkach SPA i Wellness, placówkach uzdrowiskowych, ale również firmach przemysłu kosmetycznego i laboratoriach. Studia I stopnia – licencjackie – obejmują przedmioty podstawowe oraz zawodowe (teoria wraz z praktyką). Studia II stopnia – magisterskie – dają możliwość rozszerzenia wiadomości, przede wszystkim w zakresie interdyscyplinarnej wiedzy kierunkowej. Na specjalizacjach nauczysz się dokładnie wykonywać zabiegi podologiczne, pracować jako trycholog, poznać najnowsze trendy w makijażu i mikropigmentacji medycznej.

Zasady rekrutacji na rok akademicki 2023/2024:

Kierunek: kosmetologia
Studia pierwszego stopnia, stacjonarne, 3-letnie

  1. Kandydaci legitymujący się tzw. „starą maturą” zobowiązani są posiadać na zaświadczeniu z OKE wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym z biologii i z chemii względnie na poziomie podstawowym lub rozszerzonym z biologii lub z chemii oraz z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii lub z informatyki, przy czym jednym z dwóch wybranych przedmiotów musi być biologia lub chemia.
  2. Kandydaci legitymujący się tzw. „nową maturą”, maturą europejską /EB/, maturą międzynarodową /IB/ zobowiązani są wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym z biologii i z chemii względnie na poziomie podstawowym lub rozszerzonym z biologii lub z chemii oraz z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii lub z informatyki, przy czym jednym z dwóch wybranych przedmiotów musi być biologia lub chemia.
  3. Liczbę punktów kwalifikacyjnych stanowi suma punktów uzyskanych za wyniki na egzaminie maturalnym.
    W przypadku zdania przedmiotu na poziomie podstawowym punkty zostaną przeliczone na poziom rozszerzony wg wzoru R = 0,5P przy czym R i P mają znaczenie jak to określono w § 9 ust. 4.
    Dla wszystkich kandydatów maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wynosi 200.

 

Kierunek: kosmetologia
Studia drugiego stopnia, niestacjonarne, 2-letnie, płatne

Warunkiem uruchomienia kształcenia na tym kierunku studiów niestacjonarnych jest zakwalifikowanie co najmniej 25 kandydatów.

  1. Od kandydatów wymagany jest dyplom licencjata uzyskany na kierunku kosmetologia.
  2. Obowiązuje konkurs ocen ze studiów pierwszego stopnia. Od kandydatów wymagane jest zaświadczenie o osiągniętej średniej z ocen z wszystkich przedmiotów zakończonych egzaminem na studiach pierwszego stopnia.
  3. W przypadku uzyskania przez większą liczbę kandydatów takiej samej ilości punktów, jak kandydat znajdujący się na ostatnim miejscu do przyjęcia, zgodnie z limitem uchwalonym przez Senat Uniwersytetu, zostanie zastosowane dodatkowe kryterium przyjęć, a mianowicie będzie to końcowa ocena ze studiów I stopnia wpisana na dyplomie tych studiów.